SMARTFOX BŘEVNOV

Nursery

We consider our work with your children as an opportunity to be a part of a such important life stage what childhood definitely is. Our team consists not only of experienced teachers but with teachers who work hard on themselves to adopt new methods of teaching to lead your children in the best possible way of learning.

Activities

Ceramics
Little Spartan
Swimming
Karate
Joga
Preschooler
EN reading
Music and Motion
Experiments
Cooking
ART

Day Nursery

Fox´s day nursery is for kids from 12 months of age. We understand how big step in a child´s life is its entry into a day nursery. We made a “like at home” atmosphere, where individual needs of your kids have the highest priority and individual approach of our teachers.

What parents say about us?

Lucie Červa

S Foxíkovou školkou jsme byli maximálně spokojení. Oliver chodil do školky vždy rád. Především se těšil na výlety a exkurze. Já jako matka jsem byla nadšená z organizace odpoledních zájmových kroužků. Školku můžu vřele doporučit.

Oxana Zakharova

Our son has been attending the pre-school for 2 years. English and Czech were foreign for him. The first 3 months were a challenge, but the pre-school team helped him to adapt quickly. The program has a good balance of plays, education and physical activity. Everybody think „children“ way that makes pre-school life interesting for children, they do not want to go home in the evening. Native English speakers made our son talk real English and Czech friends – real Czech. School management responds quickly to parent requests and tunes the program where required. Fantastic combination of professional approach and warm family atmosphere. We have 3 children and solid pre-school experience. This school is on the top of our list.

Ing. D. Pokorná

Bylo mi potěšením a jsem ráda, že náš syn, s ohledem na ukončení v předešlé školce, mohl chodit do Foxíkovy školky a navázal na anglickou výuku a příjemné prostředí. Moc děkujeme za vše a někdy příležitostně se těším na viděnou.

Official partner of our nursery

sparta_color